הלימוד באתר מוקדש
לעילוי נשמת פרופ' חכם יעקב שוויקה זצ"ל

שבין שאר מפעליו הרבים לריבוי והפצת התורה דרך מיחשוב
עודד, תמך וסייע גם לאתר זה לגדול ולהתפתח.

פרסם כאן או הקדש את הלימוד באתר >>


ויקיסוגיה:ויקיסוגיה

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוכים הבאים לויקיסוגיה - היצירה התורנית השיתופית.

מטרתה של ויקיסוגיה היא לרכז במקום אחד את סוגיות הש"ס, בחלוקה לפי נושאים, עם כמה שיותר מקורות חז"ל, ראשונים ואחרונים, ובכך להוות מאגר מידע לספרות הש"ס והפוסקים, ומוקד לימוד משותף לכלל לומדי התורה.

האתר בנוי בשיטת 'וויקי' [כמו בוויקיפדיה], שעל ידה יכול כל אחד להעלות סוגיות לאתר, או להוסיף ולשנות סוגיה קיימת כך שסוגיות בויקיסוגיה כל הזמן מתעדכנות ומשתפרות.
בסופו של דבר, השאיפה היא שכל דף ב'ויקיסוגיה' יציג סוגיה, החל ממקורה בדברי חז"ל ועד לאחרוני זמננו.

כמו כן יש מקום בויקיסוגיה לשאת ולתת בסוגיה מבלי לשנות את הכתוב. לכל סוגיה יש 'דף שיחה', שהוא בעצם בית המדרש של הסוגיה. שם ניתן לשאת ולתת בלימוד, כדרכה של תורה, בהבנת הפוסקים השונים המובאים בסוגיה, ולברר יחד את הדברים.

למען הסר ספק, אין כוונת האתר להוות ולו במעט, איזשהו תחליף ללימוד המסורתי שמדור דור, אלא רק להיות כלי עזר נוסף, שמטרותיו העיקריות הן שתיים:

א. מפתח מקורות - הספרות התלמודית היא ים שאין לו סוף. השימוש במאגרי המידע ובמיפתוח המקורות, נעשה בדורנו דבר נצרך וחיוני לכל לומד. ספרי המתפתחות ומאגרי המידע הקיימים היום הם יעילים, אך מוגבלים, כל אחד עם יתרונותיו וחסרונותיו. אתר זה מציע להשתמש בכלי נוסף, שהוכח כיעיל ביותר בתחומי החול - שיטת הידע החברתי (או בשפה המקצועית 'חכמת ההמונים'). כאשר מספר רב של לומדים כותבים ומרכזים במקום אחד את מה שלמדו וראו בסוגיה, ניתן להגיע לכמות גדולה של מקורות, וזאת אף מבלי לפגוע באיכות הכתיבה, לפי שהסוגיות כל הזמן מתעדכנות ומשתפרות על ידי הגולשים. על ידי כך, בכוחות משותפים, יוצרים יצירה תורנית גדולה, שתהווה מאגר מידע בלתי נדלה לכל הספרות התלמודית.

ב. בית מדרש פעיל - אלפי תלמידי ישיבה ואברכים בארץ ובעולם לומדים, כל אחד במקומו, את אותה תורה, אותה גמרא, אותם ראשונים ואותם אחרונים, מבלי שנוצר קשר בין הלומדים השונים. בויקיסוגיה יש מקום (בדף השיחה של כל סוגיה וסוגיה) לשאת ולתת בדברים על פי דרכה של תורה, ומתוך בירור מקיף ועמוק של כמה וכמה תלמידי חכמים, תתברר השמועה ותרבה התורה בישראל.

מעבר לכך ישנן מספר מעלות נוספות באתר זה:

  • קישורים למקורות - לכל מקור המובא בסוגיה יש קישור למקום המדוייק בספר, על מנת לפתוח וללמוד בו בפנים, וזאת באמצעות אתרים המיועדים לענין זה, כגון HebrewBooks וכד' (במידה והספר נמצא ברשת ונגיש בחופשיות), כך שבקלות ניתן לבדוק האם מה שכתבו בסוגיה הוא מדוייק.
  • קישורים לשיעורים ברשת - בסוף כל סוגיה ישנם קישורים חיצוניים למאמרים, לתשובות ולשיעורים הנמצאים ברשת ומדברים על אותה סוגיה, לצורך הרחבת היריעה בנושא זה לחפצים בכך.
  • החייאת ספרים שאינם נלמדים - ישנם ספרים 'ברי מזל' שנלמדים בכל הישיבות, אך ישנם בהיסטוריה תלמידי חכמים שלא נתמזל מזלם ותורתן מונחת בקרן זוית. לאתר זה אפשר להעלות דברי גדולי ישראל שלא ראו אור, או שספריהם אזלו מן השוק, וכתוצאה מכך אינם נלמדים ותורתם מוזנחת. על ידי כך לזכות להעלות לתודעת הציבור גם ביאורים נוספים ודעות נוספות בסוגיה. כמו כן דברים שאמרו גדולי ישראל בעל פה ולא נכתבו, יכולים גם הם להיות מועלים לאתר, אם כי צריך שיקול דעת מה מתאים להעלות לדף הסוגיה עצמו, ומה מתאים יותר לכתוב בדף השיחה של הסוגיה.
  • שיפור איכות הכתיבה והלימוד - הכותבים באתר יפיקו תועלת בכך שירגילו עצמם לכתיבה תורנית, דבר חשוב כשלעצמו, מה שיכריח אותם גם ללימוד וליבון הסוגיה בצורה מקיפה וכוללת יותר.
  • מעקב וחזרה על סוגיות - כל אחד יכול לעקוב אחר השינויים שנעשו בסוגיה שכתב (כל משתמש העוקב אחר הסוגיה מקבל דוא"ל באופן אוטומטי, על כל שינוי שנעשה בדף הסוגיה), ואם יש צורך הוא אף מגיב לשינוי. היתרון שבכך הוא, שבאופן זה הלומד כל הזמן 'אוחז' בסוגיה, גם כשעבר לסוגיה אחרת, ואף למסכת אחרת, הוא כל הזמן חוזר על הסוגיה, עוקב אחר התפתחותה ומוסיף ללמוד בה.
  • קישורים פנימיים בין סוגיות - מלבד הקישורים החיצוניים באתר לספרים סרוקים, ישנם קישורים פנימיים בין הסוגיות, כך שאם פוסק מביא ראיה לדין מסויים מסוגיה אחרת, הרי שניתן לקפוץ אליה באמצעות הקישור הפנימי ולבחון יותר לעומק את הראיה. כמו כן ניתן לעבור בין הקישורים הפנימיים כדי להעמיק את הלימוד בסוגיה, באמצעות לימוד בסוגיות שנוגעות באותו ענין.
  • חלוקה לנושאים - חלוקת הסוגיות באתר היא לפי נושאים וקטגוריות, מה שמאפשר לימוד באופן ממוקד והיקפי של כל הנושא המבוקש, מפני שכל המקורות באותו נושא נמצאים באותו מקום.


חשוב להדגיש! מכיוון שהאתר נכתב ע"י הציבור, אין לסמוך על הדברים הכתובים בו לגבי שאלות הלכתיות, אלא יש ללמוד את הדברים ממקורם, ולנהוג על פי מורי ההוראה או ספרי ההלכה המוסכמים.


אתם מוזמנים להיות שותפים לכתיבה באתר, ובכך להעצים את הלימוד שלכם, לשפר את יכולת הכתיבה וההבנה של הסוגיה, ואף לזכות את הציבור.

גם באתר זה נאמנים עלינו דברי חז"ל לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין להיבטל ממנה - כתוב מה שלמדת, אח"כ יבואו אחרים ויוסיפו על דבריך.


ויהי רצון שלא יארע דבר תקלה על ידינו ושיהיו כל מעשינו לשם שמים.

לפני שכותבים כדאי לקרוא את המדריך לכתיבת סוגיות.

ראו גם