תחרות כתיבת הסוגיות השנתית - תשפ"ב:
עדכון: עקב כמות הסוגיות הנמוכה עד כה, מועד סיום התחרות יוארך עד א' באייר,
כמו כן סכום הפרסים הסופי ייקבע בהתאם לכמות הסוגיות שתשלחנה
להשתתפות בתחרות >>

ויקיסוגיה:אולם דיונים

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוכים הבאים לאולם הדיונים של ויקיסוגיה!

הנכם מוזמנים לדון ולהעיר ולחדש אודות כל נושא כללי הקשור לעריכה ולצד הטכני באתר

הצעה למפתוח מקורות על סדר הש"ס[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה.
מישהו הציע הצעה לייעול ולשיפור המאגר:
לעשות, מלבד דפי הסוגיות, מקורות על סדר הש"ס לפי ציטוטים. מעין מה שעשו בספר המפתח של 'פרנקל', שמצטטים קטע מהגמרא (או מהרמב"ם), ואז מביאים שאלה או הערה על אותו קטע, ומביאים את כל הפוסקים שדיברו בענין זה.
היתרון באתר על פני 'פרנקל' הוא שאפשר גם להרחיב קצת יותר מאשר רק לכתוב את המקור עצמו. וכן אפשר גם לקשר לספר באתרי הספרים השונים.

אם הולכים על הצעה מעין זו, יש לחשוב באיזה מרחב דפים לעשות זאת. אני חשבתי לעשות זאת בדפי הקטגוריה. למשל, בדף קטגוריה:שבת קכג: מלבד הפניות לדפי הסוגיות שבדף זה, יהיה גם ציטוט של קטעי הגמרא השונים והערות על כל קטע וקטע.
וכן על זה הדרך גם ברמב"ם ובשלחן ערוך.
אשמח לשמוע תגובות והערות בענין זה.
א.א (שיחה) 10:21, 13 במרץ 2018 (IST)

הועבר מויקיסוגיה:ספר אורחים

א.א, לא הבנתי בדיוק על מה מדובר. תוכל לפרט יותר? צורבא מדרבנן (שיחה) 18:50, 29 ביוני 2021 (IDT)
מניח שאתה מכיר 'ספר המפתח' פרנקל. לוקחים ציטוט משורה בגמרא, למשל קושיה כלשהי, וכותבים עליה את כל המקורות שהתייחסו לקושיה הזו. ראשונים, אחרונים וכו'. בלי ציטוטים ובלי הסברים, רק ציוני מקורות לספרים שהתייחסו לשורה הזו בגמרא. למשל - רש"י, מהרש"א, רעק"א. א.א (שיחה) 22:22, 29 ביוני 2021 (IDT)
זו נשמעת הצעה לסגנון נוסף של אתר חדש. הרעיון כמו מפרשי האוצר של אוצר החכמה? (זו עבודה בתשלום של עשרות עובדים.. לא נראה לי שיצליח כ"כ באתר ויקי) מישהו (שיחה) 16:14, 19 באוקטובר 2021 (IDT)

לגבי נוהל המקורות[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה, ראיתי את הדף שמפרט לגבי הנוהל של ויקיסוגיה לציון מקורות, יש לי שתי שאלות בנוגע אליהם, שאשמח ברשותכם לדון בהם:

 1. אשמח לדעת למה מעדיפים להפנות לטקסט סרוק ולא למקור טקסטואלי שיכול אולי להיות מועיל ונחמד יותר ללומד? בתחילת הסיכום שעשיתי הפניתי לאתר ספריא שלענ"ד הוא אתר מוצלח מאוד, ורק אח"כ ראיתי שלא נהוג לעשות כך.
 2. למה לא לכתוב את המקורות בטקסט מוקטן? נראה לי גם שזה נחמד יותר. כך עשיתי גם בהתחלה ואז ראיתי שזה לא הנהלים. עשיתי בשביל זה את התבנית {{מ|ק"ש ב ג}} שאחרי הרינדור אפשר להשתמש בו בצורה הזו: רמב"ם (ק"ש ב ג) . לדעתי יש בזה עניין שזה מאיר יותר לעיניים ומאפשר ללומד שמעוניין רק לרפרף ולא להתעמק ללמוד ביתר קלות.

אשמח לשמוע את דעתכם, אם תגידו לשנות אתקן כמובן את מה שעשיתי. איתן ברוך (שיחה) 13:01, 18 בנובמבר 2021 (IST)

 1. ההגיון שמאחורי העדפת הפניה לספרים סרוקים מאשר ספרים טקסטואלים, הוא כדי לשמור כמה שאפשר על חוויית הלימוד המקורית, בגמרא, ברמב"ם, בשו"ע וכו'. כמובן יש גם יתרונות למקורות טקסטואלים. לפי איך שזה נראה כרגע, קשה יהיה לשמור על משהו אחיד, במיוחד לאור העובדה שחלק מהמקורות לא נמצאים במאגרים מסויימים, וחלק באחרים. לכן זה לא כלל ברזל, ואם אתה מרגיש שיותר נוח לך לספריא, תוכל להפנות לשם. דעתי היא שלפחות בספרים המרכזיים, בבלי, רמב"ם טור שו"ע וכד', כן כדאי שתהיה אחידות, אבל פתוח לשמוע דעות נוספות.
 2. לא חשבתי על זה. נשמע אחלה רעיון, אבל זו תהיה עבודה סזיפית עכשיו לשנות את הכל...
א.א (שיחה) 13:15, 18 בנובמבר 2021 (IST)
אפשר לשנות את התבניות לטקסט מוקטן, ואת שאר המקורות להריץ החלפה אוטומטית של כל (*) ל{{מ|*}}. עכ"פ באמת נראה שזו עבודה מאוד גדולה וסבוכה. מישהו (שיחה) 16:39, 18 בנובמבר 2021 (IST)
 1. נראה לי שבאמת ליצור בזה אחידות זו עבודה קשה, כי כל אחד לומד באתרים שנוחים לו, וללומד באתר אחד קשה יותר להפנות לאתרי מקורות שהוא פחות מתמצא בהם.
  אשתדל בע"ה בלי נדר בכתיבות הבאות שלי להפנות כפי שכתבת, לאתרים הסרוקים עבור המקורות המרכזיים.
  מעלה אפשרות שאולי אפשר ליצור תבניות אוטומטיות לספרים המרכזיים (גמרא, רמב"ם, טור, ב"י ושו"ע) שיאפשרו בקלות ליצור הפניות למקורות הללו באתר הרצוי, ככה שזה יקל על העורכים ליצור הפניות למקורות הללו אע"פ שלא לומדים בהם.
 2. לא התכוונתי להחליף לשעבר, זו באמת עבודה סיזיפית מידי. התכוונתי בדגש על הכתיבות שלי - ואולי על הכתיבות להבא של המעוניינים... (אפשר גם להשתמש בתבנית שציינתי {{מ}} או ליצור תבניות מתאימות יותר) איתן ברוך (שיחה) 17:55, 18 בנובמבר 2021 (IST)
איתן ברוך יש את תבנית:היברובוקס אבל אין ספק שהתבניות שיצרת הם טובות יותר, לכן כדאי שתציין את זה בדף הנ"ל ותוסיף את הקטגוריות המתאימות. ייש"כ. מוטל'ה (שיחה) 01:38, 21 בנובמבר 2021 (IST)
תודה מוטל'ה, חבל שלא ידעתי על התבניות הללו, אני חושב שזה גם עוזר לסטנדרטיזציה, הוספתי את הקטגריות ואעדכן עכשיו בעמוד הנ"ל. יש"כ ותודה על העדכון. איתן ברוך (שיחה) 01:44, 21 בנובמבר 2021 (IST)

עדכון גרסה[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם!
אני שמח להודיע שלאחר שנעזרתי בחבר, בחור יקר ותותח, מומחה בתחומו. שלצערי העדיף להשאר בעילום שם.
גרסה המדיה-ויקי עודכנה לגרסה העדכנית!
התוצאות הם:

 1. העורך הגרפי עובד - עכשיו אפשר ללחוץ על כפתור "עריכה" ולערוך בלי צורך להשתמש בקוד ויקי. (שהוא עדיין נחמד מאוד וזמין למעוניינים)
 2. התווסף כפתור "תודה" על עריכות ישנות - אפשר כנכנסים לדף "גרסאות קודמות" להודות לעורכים על עריכה מסויימת שהם עשו.
 3. (בעז"ה) התקלה שמשאירה את העורכים בחוץ תוקנה - (צריך לראות האם זה באמת תוקן, כי גם לפני כן זה היה אקראי), אבל היתה תקלה שמידי פעם היתה מפריעה לחיבור של העורכים ומנתקת אותם מהמערכת. כרגע בעז"ה היא לא תחזור - אם היא חוזרת מוזמנת להודיע לי.
 4. הקישור של הסוגיות הפך לפשוט יותר - בלי כל מיני דברים מיותרים, הקישור הפך לכמו אתרי ויקי מודרניים, שם האתר ומיד שם הסוגייה.

איתן ברוך (שיחה) 19:57, 5 בדצמבר 2021 (IST)

פתיחת דיון לגבי תפקידם של כל העמודים המיוחדים[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה,
יש באתר כמה דפים מיוחדים שבתפקידם לייעץ, לעזור, להתייעץ או לדון. ונראה לי שהתפקידים של הדפים טיפה התבלבלו, ברשותכם. אם זה בסדר. אני חושב שכדאי להחליט מה התפקיד של כל דף מיוחד כזה, אני מוסיף את המצב הנוכחי לפי מה שנראה לי, ואשמח לשמוע מכם תוספות נוספות או דפים מיוחדים ששכחתי. איתן ברוך (שיחה) 20:20, 5 בדצמבר 2021 (IST)

דפים מיוחדים - ותפקידם
שם הדף תפקידו הנוכחי תפקידו המיועד
ויקיסוגיה:דיווח על טעויות ריק, נראה שסתם אמור להחליף את בקשות ממפעילים (?) למחוק או לאחד עם בקשות ממפעילים
עזרה:ייעוץ שאלות טכניות או חוקיות להפנות או לאחד עם ויקיסוגיה:אולם דיונים
ויקיסוגיה:בית המדרש שאלות הלכתיות ותורניות שאלות הלכתיות ותורניות
ויקיסוגיה:הכה את המומחה מפנה לויקיסוגיה:בית המדרש להשאיר כך או למחוק
ויקיסוגיה:אולם דיונים דיונים טכניים ומנהלתיים להשאיר דיונים טכניים ומנהלתיים
ויקיסוגיה:דלפק ייעוץ טשאלות טכניות או חוקיות להפנות או לאחד עם ויקיסוגיה:אולם דיונים