הלימוד באתר מוקדש
לעילוי נשמת פרופ' חכם יעקב שוויקה זצ"ל

שבין שאר מפעליו הרבים לריבוי והפצת התורה דרך מיחשוב
עודד, תמך וסייע גם לאתר זה לגדול ולהתפתח.

פרסם כאן או הקדש את הלימוד באתר >>

שיחת מדיה ויקי:Gadget-Checkty

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Checkty-gadget.png

אפשרות זו מוסיפה מתחת לתיבת העריכה, בין הכפתורים "תצוגה מקדימה" ו"הצגת שינויים", כפתור חדש בשם "בדיקה". לחיצה על כפתור זה מבצעת מספר פעולות:

 • החלפות – ביצוע ההחלפות טקסט טכניות והחלפות של "בוט החלפות" על הטקסט בתיבת העריכה. פעולה זו משנה ישירות את הטקסט עצמו. ההחלפות הללו מכבדות את התבנית {{ללא בוט}} כאשר עורכים את הערך המלא (ולא פסקה).
 • זיהוי טעויות נפוצות – בדיקת הטקסט כנגד רשימת כללים, והתרעה על שגיאות נפוצות, ובמידת האפשר הצעת תחליף. פעולה זו לא משנה את הטקסט.
 • תיקון פירושונים – התרעה על קישורים לדפי פירושונים, וסיוע בתיקונם.
 • תיקונים טכניים – התרעה על קישורים פנימיים כפולים ופרמטרים ריקים, וסיוע בהסרתם לפי בחירת המשתמש.
 • תמונות – התרעה על חוסר בתמונות או על הימצאות תמונות ב"שימוש הוגן", וסיוע במציאת תמונות חופשיות מתאימות לערך.

לאחר לחיצה על "בדיקה", נוסף אזור מתחת לשורת הכפתורים עם מידע על ממצאי הגאדג'ט:

Gadget-Checkty-2.png

שימוש זהיר בכלי[עריכת קוד מקור]

 • הכלי מיועד ככלי מסייע לעריכה המשולב יחד עם עריכה רגילה ואינו מיועד לעריכה אוטומטית. כאשר עורכים בו עריכה אוטומטית בלבד מוזהרים העורכים ב"עריכה זו כוללת שינויים אוטומטיים בלבד". עריכות אוטומטיות כמו החלפות נעשות ממילא על ידי בוט ההחלפות.
 • ההצעות המוצגות בתחתית הן הצעות שמצריכות בדיקה ושיקול דעת אנושי ואינן נעשות באופן אוטומטי. למשל יש לשים לב שהחלפה של קו מפריד אינה משנה תוצאה של משחק ספורט.

ארגון הערך[עריכת קוד מקור]

צ'קטי כולל בדיקות שמסייעות בארגון הערכים בהמתאם למוסכמות בוויקיסוגיה. קראו עוד על עיצוב דפים בויקיסוגיה:מדריך לעיצוב דפים.

 • סדר פרקים – פרקים נפוצים יופיעו בתחתית הערך על פי אחיד המסייע לקוראים למצוא פרקים חשובים "ראו גם", "לקריאה נוספת", "קישורים חיצוניים", "הערות שוליים".
 • הערות שוליים – צ'קטי מאפשר לעצב הערות שוליים בצורה אחידה:
  • אחידות במיקום הערות שוליים – במקרה שחלק מהערות השוליים מופיעות אחרי סימן פיסוק, וחלקן לפני הסימן, מציע צ'קטי לבחירת העורך את העיצוב המועדף, ומאפשר לעורך לבחור לתקן בהתאם את כל הערות השוליים.
  • איחוד הערות שוליים – במקרה שהערת שוליים מופיעה מספר פעמים בערך מציע צ'קטי להגדיר מזהה ("שם") למופע הראשון ולהפוך את יתר המופעים לשימושים במזהה. בצורה זו ברור יותר שמספר הערות שוליים מתייחסות למקור זהה.
  • כיווניות הערות שוליים – הצעות לתיקוני כיווניות להערות שוליים, כך שהערות באנגלית יופיעו משמאל לימין.
  • אזהרה על הערות שוליים "שם" (ראו עוד בויקיסוגיה:הערות שוליים#הערות שוליים מסוג "שם" או "Ibid")
 • גלריות תמונות – כאשר משולבת בערך גלריה ארוכה במיוחד, צ'קטי ממליץ לצמצמה ולהעבירה לוויקישיתוף.
 • קטגוריות
  • מיון רגיל – מציע להוסיף מיון רגיל לקטגוריות. ראו עוד על כך בויקיסוגיה:קטגוריות#סדר המיון של הערך בקטגוריה.
  • סדר קטגוריות – בערכים שבהן סדר הקטגוריות שרירותי, ניתן למיין את הקטגוריות על פי מוסכמה של סדר אלפביתי, כאשר קטגוריות לידה ופטירה מופיעות אחרונות.

החלפות ותיקוני פורמט[עריכת קוד מקור]

ההחלפות מבוצעות באופן אוטומטי:

ההחלפות הללו מכבדות את התבנית {{ללא בוט}} אם קיימת כזו בערך. היות וצ'קטי מכיר רק את מה שנמצא כרגע בחלון העריכה, וייתכן מצב שבו אתם עורכים פסקה אחת, והתבנית {{ללא בוט}} נמצאת בפסקה אחרת, צ'קטי מבצע את ההחלפות האלו רק בעריכת הדף כולו, ומוותר עליהן בעריכת פסקה. החלפות אלו תופענה בתקציר העריכה. תמיד לאחר הרצת הבדיקה, יש לבצע "הצגת שינויים" כדי לוודא שהגאדג'ט לא ביצע החלפות לא רצויות.

תיקוני פורמט מוצעים:

 • שימוש בקו מפריד – החלפה של מינוס (-) בקו מפריד (–), בצורה זו יופיעו מספרים מימין לשמאל בהתאם לסדר הכתיבה הנהוג בעברית. יש לבדוק שההקשר נכון (למשל לא להחליף תוצאה של משחק ספורט)
 • מיזוג הפניות לערך מורחב – כאשר מפנים לכמה ערכים מורחבים נהוג להשתמש בתבנית אחת של תבנית:ערך מורחב ולהשתמש בפרמטר "ערכים" לציון הערכים הרלוונטיים.
ראו גם: הוספה/הסרה של החלפה

זיהוי בעיות לשוניות[עריכת קוד מקור]

 • זיהוי ביטויים בעיתיים – הגאדג'ט מזהה מספר ביטויים בעייתיים, כפי שמוגדר בוויקיסוגיה:בדיקה אוטומטית (שנבנה בהסתמך על ויקיסוגיה:לשון), ורושם את רשימת הביטוים הבעייתיים שנמצאו בערך. משמאל לכל ביטוי בעייתי מופיעה קישורית "חיפוש" שלחיצה עליה מוצאת את הביטוי המתאים בתיבת העריכה. כאשר אותו ביטוי בעייתי מופיע מספר פעמים בערך, לחיצה חוזרת על קישורית "חיפוש" תוביל למופע הבא של הביטוי וכן הלאה.
 • בדיקת התאמה במין – צ'קטי יודע לאתר אוטומטית טעויות לשוניות של אי-התאמה במין, כגון "שתי שקל", "שלושה בחורות" ו"חמשת הספינות", להפנות את העורך למיקום המתאים של הבעיה בערך, ולהציע תיקון מתאים. את התיקון יש לעשות ידנית לאחר שמוודאים שהצעת התיקון נכונה.
ראו גם: הוספה/הסרה של ביטוי

תמונות[עריכת קוד מקור]

צ'קטי כולל מספר בדיקות לטיפול בעניינים נפוצים הקשורים בתמונות ובשילובן בערך:

Gadget-Chekty-4.png
 • ויקישיתוף – אם אין בערך קישור לוויקישיתוף, ויש בו קישור לוויקינתונים שמקושר בעצמו לוויקישיתוף, צ'קטי מציע להוסיף קישור לוויקישיתוף.
  כל שנשאר לכם לעשות הוא למקם את הסמן במקום בו אתם רוצים להוסיף את הקישור "ויקישיתוף בשורה" (בדרך כלל בסוף פסקת "קישורים חיצוניים"), וללחוץ על הכפתור "להוספה"
 • סיוע במציאת תמונות – במקרה שאין תמונות בערך הסקריפט מציע שימוש בכלי שנקרא FIST לחיפוש תמונות חופשיות מתאימות בוויקישיתוף, וכן תמונות חופשיות באתר פליקר.
 • טיפול בתמונות שימוש הוגן – אם הערך כבר מכיל תמונות, הסקריפט סורק את הגרסה השמורה של הערך ומוצא אם יש בה תמונות שמכילות את התבנית {{שימוש הוגן}}. אם יש כאלו, הסקריפט מודיע, ומציע קישור ל FIST כדי להחליף את תמונות השימוש ההוגן בתמונות חופשיות.

ויקינתונים[עריכת קוד מקור]

אם הערך מכיל תבניות אשר יכולות להשתמש במידע מוויקינתונים אך לא קיימות תוויות עבריות לנתונים, צ'קטי מציע את רשימת הישויות המתאימות מוויקינתונים ומאפשר להגדיר להן במהירות תווית בעברית. ההגדרה נעשית באמצעות לחיצה על שם הישות, הזנה של תווית בעברית ואישור. באמצעות הוספה של תרגומים לתוויות ניתן להרחיב את הפרטים המופיעים בערך הנערך כמו גם בערכים אחרים המזכירים את היישות.

בנוסף בערכים העוסקים במחברים (כאשר יש פרק "ספריו" או "ספריה" וכו') צ'קטי מאפשר לאתר את המחבר ב-VIAF, להוסיף את מזהה VIAF לוויקינתונים ובקרת זהויות לערך כך שקוראים יוכלו למשל לאתר בקלות רשימת יצירות.

קישורים[עריכת קוד מקור]

Gadget-Checkty-3.png

הכלי כולל כמה אפשרויות לשיפור הקישורים בוויקיסוגיה:

 • Disambig RTL.svg תיקון קישורים לפירושונים – בתחתית אזור ההתרעות מופיעה רשימת הקישורים לדפי פירושונים שנמצאים בערך. לחיצה על אחד מפריטי הרשימה (אם ישנם כאלו) מקפיצה חלונית עם המשפט המלא בו מופיע הקישור לדף הפירושונים, והאפשרויות להחלפה. ריחוף עם העכבר מעל אחד הכפתורים תציג ברמז צץ ("tooltip") את השורה המלאה של הקישור בדף הפירושונים, ולחיצה על הכפתור תחליף את הקישור לדף פירושונים בקישור מפורש, מבלי לשנות את הטקסט המוצג לקורא. דוגמה: במקרה שבתמונה, לחיצה על הכפתור "מארק" תהפוך את הקישור כך שיפנה למרק גרמני.
 • קישורים עודפים – צ'קטי מזהה קישורים סמוכים המפנים לאותו ערך ומציע להשאיר רק את האזכור הראשון של מושג.
 • קישורים עירומים – קישורים עירומים הם קישורים שבאים עירומים ממידע ביבליוגרפי (שם הכותב, שם האתר, תאריך הפרסום, כותרת הכתבה וכו'). צ'קטי מזהה חלק מהקישורים העירומים ומציע להחליפם בקישור עם מידע ביבליוגרפי. הוספת המידע הביבליוגרפי נעשית באופן דומה לעורך החזותי (citoid)
 • פסקת קישורים חיצוניים – על מנת לשמור על ארגון של פסקת הקישורים החיצוניים, רצוי לבחור מספר קצר של קישורים עיקריים שמרחיבים בנושא. צ'קטי מתריע על בעיות של מספר רב של קישורים חיצוניים או חוסר גיוון בקישורים חיצוניים.
 • קידוד קישורים – קיצור כתובות ארוכות באמצעות קידוד.

התאמה אישית[עריכת קוד מקור]

ניתן להגדיר קיצור מקלדת לכפתור הבדיקה באמצעות הגדרת checkToolKey בדף הסגנון האישי.

לדוגמה

checkToolKey ='t'

תבנית:Charbuttons יהיה קיצור המקלדת בדפדפנים הנפוצים. (התמיכה בקיצורי מקלדת עשויה להשתנות בין דפדפנים ומערכות הפעלה – ניתן להציף את הסמן מעל הכפתור כדי לקבל רמז (tooltip) לשילוב המקשים המדויק בדפדפן שבשימוש)

את כיתוב הכפתור ניתן לשנות מ"בדיקה" לשם הרצוי באמצעות הגדרת checkToolName בדף הסגנון האישי.

לדוגמה

checkToolName="סקריפט בדיקה"

תקלות והצעות לשינויים[עריכת קוד מקור]

בדף השיחה של המקור של צ'קטי ניתן למצוא תקלות שטופלו והצעות לשינויים. הצעות לתיקוני לשון או שגיאות כתיב יש להעלות בשיחת ויקיסוגיה:בדיקה אוטומטית או ויקיסוגיה:בוט/בוט החלפות/אולם דיונים. קרדיט לוויקיפדיה