הלימוד באתר מוקדש
לעילוי נשמת פרופ' חכם יעקב שוויקה זצ"ל

שבין שאר מפעליו הרבים לריבוי והפצת התורה דרך מיחשוב
עודד, תמך וסייע גם לאתר זה לגדול ולהתפתח.

פרסם כאן או הקדש את הלימוד באתר >>

ויקיסוגיה:ויקיסוגיה צעד אחר צעד/5

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שיחות

צד חשוב בוויקיסוגיה הוא היכולת לשוחח על סוגיות עם חברים ותלמידי חכמים אחרים.
אם יש לכם הערה בקשר לסוגיה כלשהי, כגון שאתם לא מסכימים לחלק ממה שנכתב בה או לאופן שבו היא ערוכה, גשו לדף השיחה דרך לשונית השיחה למעלה וכתבו את הערותיכם. שימו לב: אם הקישור לשיחה אדום אין זו סיבה לדאגה, פשוט דף השיחה טרם נכתב.

כתיבה של הודעה בנושא חדש נעשית לאחר הקשה על הלשונית "פסקה חדשה" המופיעה לצד "עריכה".

לא רק לסוגיות ישנם דפי שיחה. יש גם דפי שיחה של משתמשים, בהם ניתן לפנות אליהם. תוכלו לגשת לדף השיחה שלכם בקישור משמאל למעלה במסך, היכן שכתוב "שיחה". כשמישהו משאיר לכם הודעה בדף השיחה שלכם, תקבלו על כך התראה בכל מקום שתהיו בוויקיסוגיה, יחד עם קישור לדף השיחה שלכם. תוכלו גם לכתוב הודעות לחברים אחרים, בדף השיחה שלהם (ניתן לגשת אליו דרך לשונית ה"שיחה" בדף המשתמש הרלוונטי, או פשוט להקליד בתיבת החיפוש: "שיחת משתמש:פלוני", כאשר "פלוני" הוא שם המשתמש).

כחברים חדשים אתם עשויים להיתקל בדף השיחה שלכם בשפע של הצעות, טענות ומענות שנראות לעתים כמו ביקורת ולעתים כמו התקפה של ממש מצד החבריים הוותיקים. כל הפניות באות מתוך כוונה טובה וכדי לשפר את כתיבתכם בוויקיסוגיה. במקרה שבו אתם מקבלים פניות רבות, אשר נראות בתחילה כהטרדה לשמה, עדיף לפנות לאחד הפונים ולבקש את הדרכתו.

סדר

על מנת להבחין בין התגובות השונות בדפי השיחה, נהוג להזיח כל תגובה שלב אחד קדימה. הוספה של נקודתיים (":") בתחילת השורה תאפשר לכם להזיח את תגובתכם. התגובה הבאה יש כבר להוסיף פעמיים נקודתיים (::) לפני התגובה, בתגובה הבאה שלוש (:::) וכן הלאה.
דרך נוספת לעשות הבחנה בין התגובות היא באמצעות הוספת כוכבית ("*", שמשמשת בדרך כלל לרשימות) לפני התגובה. הן כוכביות והן נקודתיים יכולות לחזור מספר פעמים: כל חזרה גורמת להזחה נוספת. לעתים נעשה שימוש גם ב-"#" כדי ליצור רשימה ממוספרת, למשל בהצבעות.

אם מישהו השאיר לכם הודעה בדף השיחה האישי שלכם, ענו לו באותו דף ולא במקום אחר. הוא יראה שעניתם כאשר יצפה ב"רשימת המעקב" שלו.

חתימה

חשוב לחתום על הערות הנכתבות כדי שמשתמשים אחרים ידעו מי כתב אותן. ניתן לחתום פשוט באמצעות הוספת ארבעה סימני טילדה רצופים (~~~~), שיהפכו לאחר שמירת הדף באופן אוטומטי לחתימה עם שמכם ושעת כתיבת ההודעה. על סגנונות ועיצוב חתימה ראו עזרה:חתימה.

הזחה

בדפי שיחה נהוג להזיח תגובה באמצעות נקודתיים (:) בתחילת התגובה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת – נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. כך נשמר הסדר והעיצוב בהודעות.

תרגול

מומלץ לנסות לתרגל את הנושא. לתירגול, היכנסו לארגז החול וכתבו הערה כלשהי כולל הזחות ובסופה חתמו עם ארבעה סימני ~ כפי שהוסבר לעיל.