הלימוד באתר מוקדש
לעילוי נשמת פרופ' חכם יעקב שוויקה זצ"ל

שבין שאר מפעליו הרבים לריבוי והפצת התורה דרך מיחשוב
עודד, תמך וסייע גם לאתר זה לגדול ולהתפתח.

פרסם כאן או הקדש את הלימוד באתר >>

ויקיסוגיה:ויקיסוגיה צעד אחר צעד/4

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כתיבה

שימו לב שכבר קיימות סוגיות רבות בויקיסוגיה, לכן לפני שניגשים לכתוב סוגיה חדשה יש לבדוק שלא קיימת כבר סוגיה בנושא.

שינוי בלבד

אנו ממליצים למתחילים להתחיל מהוספה לסוגיות קיימות והרחבתן. בחרו סוגיות שלמדתם וקראו אותן. בשלב זה או אחר תתקלו בשינוי, תיקון או הרחבה שתרצו לבצע באחת הסוגיות. באופן זה, תרכשו במהירות ניסיון בעריכת סוגיות.

אל תיבהלו מטקסט המקור של הסוגיות, ייתכן שתיתקלו בכמה אלמנטים מורכבים, תגיות, תבניות וכד'. אל תירתעו! במקרה הצורך פשוט דלגו על הטקסט הלא ברור.

ייתכן שלאחר הוספה משמעותית תגלו שנוספה לסוגיה שערכתם תבנית "עריכה" או "שכתוב". אל דאגה! הודעות אלו נועדו למשוך עורכים שיוסיפו קישורים פנימיים ויסדרו את הטקסט שלכם בהתאם למה שמקובל באתר ולכן רצוי שלא להוריד את ההודעה. אף אחד לא נולד עם ידע בוויקיזציה ולא מצפים מכם שכבר בשלבים הראשונים תגלו שליטה מלאה. אנא, התייחסו בסובלנות להערות שנועדו לשפר את פני האתר.

כתיבת סוגיה חדשה

Noia 64 apps ktip.png

טיפ
מדריך ייעודי עבור כתיבת סוגיה חדשה נמצא בויקיסוגיה:אשף הסוגיות. המדריך מסתמך על ידע שנרכש במדריך זה.

בשלב מסוים, לאחר שתרכשו ניסיון בעריכת סוגיות קיימות, תרצו בוודאי להוסיף סוגיות חדשות. אחת השגיאות הנפוצות ביותר בקרב מתחילים היא להתחיל בכתיבה מהירה של עשרות סוגיות קצרות מאוד המורכבים ממילים ספורות או ממשפט בודד. לסוגיות אלו למרבה הצער סיכוי גדול להימחק, כי הם אינם עומדים בדרישות הסף, והמחיקה עלולה לגרום לאכזבה גדולה לכותב המתחיל.

כדי להימנע מגורל המחיקה, סוגיה חדשה צריך להפגין איכות: לפחות תמצית הגמרא, שיטות אחדות בראשונים, טור ושלחן ערוך.
אל תקצרו יותר מדי, אך מאידך גיסא, לא צריך להאריך ולייגע את הקוראים. לסיכום, מומלץ להשקיע מעט יותר זמן לכתיבת סוגיה טובה, מלמהר ולכתוב סוגיות דלות וקצרות מאוד.

כשתרגישו מוכנים לכתיבת סוגיה ולאחר שתצברו ניסיון בעריכת סוגיות קיימות, תוכלו ליצור סוגיה באמצעות אשף הסוגיות.