הלימוד באתר מוקדש
לעילוי נשמת פרופ' חכם יעקב שוויקה זצ"ל

שבין שאר מפעליו הרבים לריבוי והפצת התורה דרך מיחשוב
עודד, תמך וסייע גם לאתר זה לגדול ולהתפתח.

פרסם כאן או הקדש את הלימוד באתר >>

עזרה:איך ליצור סוגיה חדשה

מתוך ויקיסוגיה
גרסה מ־11:47, 4 בדצמבר 2017 מאת א.א (שיחה | תרומות) (א.א העביר את הדף עזרה:איך ליצור דף חדש לשם עזרה:איך ליצור סוגיה חדשה בלי להשאיר הפניה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה נועד לעזור לכם בדרככם ליצירת סוגיה חדשה בויקיסוגיה.
תוכלו להיעזר גם בדף: ויקיסוגיה:תבנית דף, על-מנת להתרשם מהמבנה הכללי של סוגיה בוויקיסוגיה.
אם אתם כבר יודעים איך ליצור דף, עברו למדריך לכתיבת סוגיות

עקרונות מנחים[עריכת קוד מקור]

  • לפני שתיצרו סוגיה חדשה, הקפידו לוודא שלא כתבו עליה כבר לפניכם.
  • הדרך המומלצת ליצירת דף סוגיה חדש היא באמצעות תבנית החיפוש בצד שמאל למעלה. כתבו בתוך התבנית את שם הסוגיה שלכם. אם אין סוגיה כזו באתר, פשוט צרו את הדף.
  • דרך נוספת ליצירת סוגיה חדשה היא באמצעות לחיצה על קישור קיים - קישורים הצבועים באדום הם הפניות לדפים שטרם נכתבו. אם תלחצו עליהם, ייווצר דף חדש בנושא הקישור, ותוכלו מיד להתחיל לערוך אותו.
  • זכרו תמיד ליצור הקדמה קצרה לסוגיה שאתם כותבים. התחילו בשורה קצרה המהווה מבוא לסוגיה עליה אתם כותבים. משפט זה מהווה תמצית לכל מה שאתם עתידים לכלול בסוגיה, על פיו ידעו הקוראים במה הולכת לעסוק הסוגיה.
  • קראו את הדף המסביר איך לתת שם לסוגיה. מתן שמות בצורה נכונה יבטיח כי קישורים לנושא מדפים אחרים יגיעו לסוגיה שאתם כותבים, וימנע את הצורך בעתיד לשנות שמות של דפים.

זכרו! כל תרומה לוויקיסוגיה מוצאת לאור תחת רישיון CC-BY-SA (ראו ויקיסוגיה:זכויות יוצרים לפרטים). אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים ותופץ לעיני כל, אל תפרסמו אותה פה. כמו כן אתם מבטיחים לנו כי אתם כתבתם את הטקסט הזה בעצמכם, או העתקתם אותו ממקור שאינו מוגן על ידי זכויות יוצרים. אל תעשו שימוש בחומר המוגן בזכויות יוצרים ללא רשות!

יצירת סוגיה חדשה שעדיין אין לה קישורים[עריכת קוד מקור]

ראשית, רצוי לחפש את הסוגיה ולוודא שאכן אינה קיימת. כאשר מבצעים את החיפוש יש להביא בחשבון שייתכן שהסוגיה קיימת בשם מעט שונה מזה שאתם מחפשים (בשל הבדלי כתיב, למשל).

אם הסוגיה לא תימצא, תתקבל ההודעה "אין דף שכותרתו זהה לזו שחיפשת, באפשרותך לבצע חיפוש טקסט או לכתוב סוגיה חדשה"; לחיצה על "לכתוב סוגיה חדשה" תפתח את חלון העריכה של הערך החדש.
אפשרות אחרת היא שתתקבל ההודעה "הסוגיה "..." אינה קיימת. ליצירתו ניתן ללחוץ על הקישור האדום"; לחיצה על הקישור האדום תפתח את חלון העריכה של הסוגיה החדשה.

יצירת סוגיה[עריכת קוד מקור]


יצירת סוגיה בדף טיוטה[עריכת קוד מקור]

לעתים רוצים לעבוד על סוגיה זמן ממושך בלי הפרעה, או שמסופקים האם לסוגיה כלשהי יש מקום בוויקיסוגיה ומעדיפים שלא להעלותה למרחב הראשי. הפתרון הוא שימוש בדף טיוטה.
כך אפשר לעבוד על הסוגיה בלי הפרעה ובסיום להעביר אותו למרחב הערכים. ניתן ליצור בקלות דפי טיוטה במרחב שם המשתמש, רשמו את המילה משתמש, נקודתיים, שם המתשמש שלכם, סלאש, ואת המילה טיוטה: "משתמש:השם שלכם/טיוטא".

אפשרות נוספת היא שימוש במרחב טיוטה. לדוגמה: טיוטה:שם הסוגיה שלי. היא מיועדת לאנונימיים וגם לעורכים רשומים שמעוניינים שעורכים נוספים ישתתפו בכתיבת הטיוטה.

אפשר לערוך שם את הסוגיה באופן רגיל, למעט קטגוריות: כדי שהדף לא ייכנס באמת לקטגוריות יחד עם דפים מהמרחב הראשי.

יצירת דף חדש מקישור קיים[עריכת קוד מקור]

במהלך קריאתכם בוויקיסוגיה, תיתקלו בוודאי בקישורים לדפים שטרם נכתבו. קישורים לדפים שטרם נכתבו מופיעים בצבע אדום. לחצו על הקישור ותגיעו לדף שבו כתוב:

הגעת לדף שעדיין איננו קיים. כדי ליצור דף חדש, הכנס את התוכן שלך לתיבת הטקסט למטה (לעזרה נוספת ראה איך לערוך דף). שים לב: התרומה שלך לוויקיסוגיה תוצג מיידית. לכן, אם ברצונך לראות "איך זה עובד", עשה זאת בבקשה בארגז החול. תודה! אם הגעת לכאן בטעות, לחץ על לחצן ה-Back בדפדפן.

פשוט התחילו לכתוב את הסוגיה בתיבת הטקסט. כשתסיימו, לחצו על כפתור "שמור דף" שבתחתית העמוד (השתמשו בכפתור התצוגה המקדימה אם אתם רוצים לראות כיצד ייראה הדף שכתבתם לפני שתשמרו אותו).

יצירת סוגיה שקיימת כהפניה[עריכת קוד מקור]

לעתים רוצים ליצור ערך שקיים כהפניה. ישנן שתי דרכים לעשות זאת:

  • היכנסו להפניה, בראש הדף יופיע בקטן הכיתוב "הופנה מהדף XXX" לחצו על הקישור וערכו את הדף שהגעתם אליו.
  • בקשו את מחיקת ההפניה בדף הבקשות ממפעילים.

החיסרון בשיטה הראשונה הוא שהדף לא יופיע במיוחד:דפים חדשים.

יצירת סוגיה באמצעות אשף הסוגיות[עריכת קוד מקור]

ויקיסוגיה:אשף הסוגיות

אשף הסוגיות יוליך אתכם צעד אחר צעד בתהליך כתיבת הסוגיה החדשה.

יצירת דף במרחבים אחרים[עריכת קוד מקור]

כל מרחב שם כולל דפים עם קידומת שונה. יצירת תבנית, טיוטה או קטגוריה חדשה היא למעשה יצירת דף עם קידומת שונה. ניתן ליצור קטגוריה או תבנית באחת משתי הדרכים המוזכרות לעיל: על ידי יצירת קישור בדף אחר או על ידי חיפוש. כך למשל, חיפוש "תבנית:שם חדש" יציג קישור אדום תבנית:שם חדש שממנו ניתן יהיה ליצור תבנית בשם זה. לפני יצירת דפים מסוג זה יש לבדוק את הנהלים בנושא משום שלרוב יצירת קטגוריה או תבנית חדשה נדרשת לעמוד בכללים מסוימים.

ראו גם[עריכת קוד מקור]