ויקיסוגיה:תקנון תחרות כתיבה תורנית

מתוך ויקיסוגיה
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברוכים הבאים לתחרות הסוגיות השנתית - תשע"ח

אמצע

תקנון התחרות:

גובה הפרסים[1]

 • מקום ראשון – 5,000 ₪
 • מקום שני – 3,500 ₪
 • מקום שלישי – 2,500 ₪
 • שלושה פרסים נוספים – 500 ₪ כל אחד.
 • מלבד הזוכים בפרסים הכספיים, כל משתתף שיערוך סוגיה באתר, יקבל ספר מתנה.

חשוב לזכור! מעבר להשתתפות בתחרות, עבודתך מהווה תרומה ציבורית, כחלק מיצירה משותפת של מאגר מידע ובית מדרש לספרות הש"ס והפוסקים.

תנאים להשתתפות בתחרות

 1. בתחרות רשאי להשתתף כל בחור ישיבה או אברך בהווה או בעבר.
 2. ההשתתפות בתחרות מותנית במילוי טופס השתתפות.
 3. על מנת לכתוב סוגיה לתחרות יש לפתוח חשבון באתר[2]. שימו לב! בעת הרישום יש למלא גם כתובת דוא"ל, על מנת שתוכלו לקבל הודעות מהמערכת.
 4. בטופס הרישום לתחרות, יש לציין את שם הסוגיה שעליה בחרתם לכתוב. הבחירה צריכה לקבל את אישור צוות האתר (יישלח במייל), ורק לאחר מכן אפשר יהיה להתחיל בכתיבה.
 5. חובה לכתוב בדף הסוגיה את התבנית {{תחרות כתיבה}}, כפי שיפורט להלן. סוגיה שלא תופיע בה תבנית זו, לא יוכלו הבודקים לזהותה כמשתתפת בתחרות, ולכן לא תיבדק.
 6. ניתן לכתוב יותר מסוגיה אחת על מנת להגדיל את הסיכויים לזכות, אך אי אפשר לזכות ביותר מפרס אחד. כל סוגיה נוספת דורשת מילוי מחדש של טופס הרישום לתחרות!.

כללים לכתיבה

 1. ניתן לבחור סוגיה מתוך כלל נושאי התורה שבעל פה, ששורשיה נמצאים בבבלי או בירושלמי, ומוזכרת להלכה ברמב"ם או בשלחן ערוך, ובתנאי שאין כבר סוגיה דומה באתר (ניתן למצוא את הסוגיות הקיימות באתר דרך תיבות הניווט שבעמוד ראשי או ברשימת הסוגיות).
 2. הכתיבה תהיה בסגנון של סיכום סוגיה; הבאת הגמרא בתמצות, פריסת שיטות הראשונים, שיטות האחרונים, שיטת ההלכה, שולחן ערוך ונושאי כלים, והכל בלשון קולחת ותמציתית, ובדיוק מירבי. ניתן לראות דוגמאות של כתיבה בסוגיות הקיימות כבר באתר, למשל כאן וכאן.
 3. מנסיון של התחרות הקודמת, חשוב להדגיש - אין לכתוב מאמר תורני, 'חבורה', מחקר או תשובה הלכתית וכד', אלא אך ורק בסגנון סיכום סוגיה. כלומר, בצורה פשוטה ביותר, תמצות הגמרא ושיטות הפוסקים באופן כרונולוגי, החל במקורות הקדומים כפי השתלשלות הסוגיה, עד לאחרונים. באופן כללי, ככל שהסוגיה תהיה צמודה להדרכה שבדף הזה, כך יגדלו סיכוייה לזכות. כדאי מאוד גם לקרוא על מטרות האתר.
 4. אין לכתוב ביטויים בגוף ראשון, למשל: 'נראה לענ"ד', 'והנראה בעיני', 'וחשבתי לתרץ', 'עלה בדעתי' וכיו"ב. לעומת זאת ניתן לכתוב: 'ונראה ליישב', 'וניתן לתרץ' וכיו"ב.
 5. אין לצטט מקורות באופן מילולי, אלא לסכם אותם בשפה מובנת ובתמצות האפשרי.
 6. יש לציין מקורות מדוייקים עם פירוט של שם הספר, סימן או פרק, סעיף וכו'. את שם המקור (כגון: גמרא, רמב"ם, ראבי"ה, קצות החושן וכד') יש לכתוב בהדגשה. את ההפנייה המדוייקת יש לכתוב בלא הדגשה בתוך סוגריים מעוגלים. לדוגמא: סמ"ג (לא תעשה סח), חזון איש (אורח חיים לב ג) יביע אומר (א יד ב). אין צורך לכתוב את המילים 'פרק', 'סימן', 'סעיף' וכד'.
 7. יש לחלק את הסוגיה הנכתבת לכותרות ולכותרות משנה, על פי הנושאים המדוברים בה. סוגיה שתהיה כתובה ברצף ולא תחולק לכותרות-כותרות משנה-פיסקאות וכו', לא תהיה נוחה לקריאה ולא תיבדק.
 8. בדף הסוגיה אין לכתוב שום סממן מזהה (שם, חתימה וכיו"ב), וזאת על מנת שהבדיקה תיעשה בצורה אובייקטיבית, בלי שום קשר לכותב, לגילו או למעמדו.

עזרה וסיוע

 1. לעזרה מכל סוג שהוא היכנסו לתפריט העזרה.
 2. על מנת להתחיל לכתוב, עליכם לפתוח חשבון באתר בקישור הזה, וזאת בנוסף לרישום לתחרות בטופס הנ"ל.
 3. כדי להתחיל לכתוב את סיכום הסוגיה שלכם, ניתן להיעזר בדף הזה
 4. להדרכה טכנית לכתיבה באתר, ניתן להיעזר בעמוד הזה.
 5. להדרכה איך לכתוב את הסוגיה שלכם באופן נכון, ניתן להיעזר בעמוד הזה.
 6. בראש דף הסוגיה שלכם יש לכתוב את התבנית: {{תחרות כתיבה}}, על מנת שצוות הבודקים ידע לזהותה כמשתתפת בתחרות, וכן על מנת ששאר הגולשים באתר לא יעשו בה שינויים עד לגמר התחרות.
 7. אם ראיתם שמישהו שינה לכם משהו בסוגיה קודם גמר התחרות, נא לדווח לצוות האתר דרך כתובת הדוא"ל: info@betmidrash.org.il
 8. לעזרה טכנית מצוות האתר, יש ליצור קשר דרך כתובת הדוא"ל: info@betmidrash.org.il.
 9. לשאלות ספציפיות לגבי תחרות הכתיבה, ניתן לכתוב דף בדף השיחה של דף זה.

הערכת הסוגיה

רוב הניקוד עבור הסוגיה (90% מכלל הניקוד) יינתן על פי הקריטריונים הבאים:

 1. סידור מבנה הסוגיה בצורה נגישה ונוחה לקריאה על ידי חלוקה חכמה לכותרות ולכותרות משנה.
 2. התרשמות כללית מרמת הבנת הסוגיה כפי שהיא מתבטאת בכתיבה.
 3. כמות המקורות המצוטטים, הרלוונטיות שלהם לנושא, ואיכות הדיוק בהם.
 4. טיב הניסוח מבחינה סגנונית ולשונית, כולל מניעת אריכות שלא לצורך וכד'.
 5. נאמנות לעקרונות הכתיבה של האתר.

שאר הניקוד (10% מכלל הניקוד) יינתן עבור:

 1. הוספה ושיפור של סוגיות אחרות באתר שאינן משתתפות בתחרות (כגון הוספת מקורות וכד'), או בדפי שיחה של סוגיות (גם בסוגיות המשתתפות בתחרות).
 2. הוספת קישורים חיצוניים למקור המדויק באתרי ספרים סרוקים כגון HebrewBooks. לדוגמא: ריטב"א (שבת כג ב). דוגמאות ניתן לראות בסוגיות קיימות באתר, למשל כאן.
 3. הבאת פוסקים וספרים שאינם נלמדים בדרך כלל, עשויה גם היא להוסיף בניקוד הסופי.

זמנים

 1. המועד האחרון לעריכת הסוגיות הוא ד' בסיון ה'תשע"ח.
 2. לאחר יום זה, אם לא תהיה הארכה, לא ניתן יהיה להוסיף עוד מקורות או לשפר את הכתיבה.

בדיקה

בשלב הראשון ייבדקו כל הסוגיות על ידי צוות האתר.

סוגיות שיעלו לשלב הגמר (בין 10 ל-15 אחוז מכלל הסוגיות) ייבדקו על ידי הרכב של שלושה רבנים (זהותם הסופית טרם נקבעה, אולם ככל הנראה, כמו בפעם הקודמת, בראשם יעמוד הרב יואל קטן שליט"א).

הערות כלליות

 1. אם ישתתפו בתחרות פחות מ-80 סוגיות, רשאים יוזמי התחרות להוריד את סכום הפרסים. ראה להלן הערה 1.
 2. בכל סתירה בין תקנון זה לבין פרסומים אחרים בכתב או בעל פה, תגברנה הוראות תקנון זה והן שתקבענה.
 3. ההחלטות בנוגע לזוכים נתונות לצוות האתר בלבד. לא תינתן אפשרות ערעור.
 4. שמות הסוגיות הזוכות ושמות הכותבים הזוכים, יתפרסמו בדפי האתר (אלא אם כן יחפוץ הזוכה בעילום שמו).
 5. לצורך קבלת הפרס, צוות אתר 'ויקיסוגיה' ייצור קשר עם הזוכים, דרך תיבת המייל שהזינו המשתתפים בטופס הרישום לתחרות. אם כתובת המייל תימצא שגויה או שהזוכה לא יגיב תוך שבועיים מיצירת הקשר, פטורים יהיו יוזמי התחרות ואתר ויקיסוגיה מלאתרו, והפרס יינתן לכותב אחר.
 6. אתר 'ויקיסוגיה – יצירה תורנית שיתופית' רשאי להציג לציבור את סיכומי הסוגיות באתר למשך מלוא תקופת זכויות היוצרים, מבלי שתהיה עליו חובת תשלום בגין שימוש זה. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור - אין לפרסם אותה פה. לפרטים נוספים עיינו בתנאי זכויות היוצרים של האתר.

טפסים וקישורים

טופס רישום לתחרות

הסכמות הרבנים שליט"א

עמוד ראשי

ברוכים הבאים לאתר

מידע על מטרות האתר

הערות שוליים

 1. גובה הפרסים מותנה בכמות הסוגיות שישתתפו בתחרות. אם ישתתפו מעל 50 סוגיות, הפרסים יעמדו על: 3,000, 2,000, 1,000 ש"ח, למקומות ראשון שני ושלישי בהתאמה. אם יישלחו מעל 80 סוגיות לתחרות, הפרסים יעמדו על: 5,000, 3,500, 2,500, למקומות ראשון, שני ושלישי בהתאמה.
 2. מי שאין לו יכולת לכתוב את הסוגיה באתר מפני חוסר נגישות לאינטרנט, תיתכן אפשרות חריגה של שליחת סוגיות במייל. יש ליצור קשר בכתובת: wiki@betmidrash.org.il.